Město - PROSTOR

Tak se podívejme, jaké pokroky jste od září udělali.

Dnes to bude někde i s komentářem

přípravné oddělení

(1.-2. tř ZŠ)


Vanda, Anežka, Bára a Ria

si zaslouží velkou 1 - nejen za obrázky města, ale také za práci během celého pololetí

Bára L

Báře chyběla příroda. Cítíte ten hezký den a vůni letního dne, ve kterém bude prádlo usušené za chvíli. Všimněte si, že ten kopec vpravo nahoře je ve skutečnosti za věžemi. Chválím.

Vanda P

Vanda zaslouží pochvalu za barevný obrázek Zimního města v noci. Líbí se mi vlastní nápad s přidáním sněhu, koneckonců je přece leden a sníh je i u nás ve městě. Navíc přidala zasněžené stromy . A kašna - řekla bych, že je to ta na Českobratrském náměstí. Připomíná mi krásnou vzpomínku na naše kreslení v září.


Anežka K

Anežka zaplnila také celý papír a označila, o jaké budovy jde. Vidíte, jak ptáček dělá to město veselejší.Moc pěkná kresba


Ria M

Parádní -

Ria zvolila pro obrys domů v přední řadě fix a domy, které jsou dál (vzadu) nechala v tužce - možná trochu koukala přes rameno své sestře a to je dobře, protože pak to udělala po svém.

1. - 3. ročník

(3.-6. ročník ZŠ)

Kryštof Š

+ rozmanitost tvarů budov, střech a oken a jejich volné přidávání

+ použití barvy a nebarvy je zdařilá volba - kontrast barevných a neutrálních ploch (bílá) přidává obrázku přehlednost

Anička L

Český Krumlov (výtvarný přepis)

+ použití jiného kresebného materiálu (dle mého uhel nebo hodně měkká tužka) dává obrázku měkkost

+ ověření platnosti překrývání budov a co je vzadu je na obrázku výš

Adélka L


+ zimní čepice přidávají obrázku něco navíc, a celý obrázek tzv. ozvláštňují

+ použití jedné barvy u přidaného prvku (čepice) je v kontrastu s kresbou uhlem podle fotografie (tzv. výtvarný přepis )

+ Nejspíš jde o obrázek střech staré Prahy s Týnským chrámem a tak je jasné, že jsou domy za sebou.


Zuzka B

+ moderní budovy a mnoho oken nad sebou - tady jde o vysoké domy

+ kontrast doplňkových barev (žlutooranžové X modrofialové tóny)

Klára K

Klára rozčlenila celou plochu na jednotlivé domy a pak se zaměřila na jednotlivé plochy, které barevně dotvořila kombinací bílá a jedné barvy. Velmi osobité řešení, které by klidně mohlo být použito jako návrh pro grafickou techniku barevného linorytu. Kláro nezkusíme to v ateliéru?

Daniel

Daniel zvolil výrazné barvy a kontrast teplých a studených barev.

Vidíte, jak v první řadě žluté domy (teplá barva) se jakoby přibližují a tyrkysový dům (studená barva) zdánlivě ustupuje - jakoby byl o kousek dál.

Lada K

Z obrázku Lady je cítit klid. Zasněžené střechy, sníh na římsách a brzy se stmívá - zkrátka zimní pohoda. A za okny pohádka nebo tichá hudba .


Anetka M

Anetka vytáhla přední řady fixou, zvýraznila tak kontury a navíc je podpořila použitím syté barvy.

Ano- a domy vzadu jsou bledší.Skvělá práce

Odborně tomu říkáme vzdušná perspektiva.


Honzík

Honzík použil základní barvy (jako Pietr Mondrian - ten také používal převážně základní barvy) - vidíte a k vyjádření prostoru stačí.


Pietr Mondrian - Broadway

Amelie

Amelie pro svoji kresbu zvolila hru s linií pro střechy a všechny fasády domů nechala bílé a barevně vyznačila jen různé typy oken. A tahle varianta s omezením se vydařila. Má trochu zimní charakter a tak se by se mohla hodit jako novoročenka. Zkrátka v jednoduchosti je krása.

Adam P

Adam vytvořil takové zákoutí, které by mohlo být třeba na fotografii - všimněte si neohraničenosti domů (jakoby dál pokračovala střecha, žlutý dům,..)

Adam pracuje se zájmem, rychle a má rád, když je úkol vyřešen. Rychlá skica - to je ideální úloha.

Adélka Ř

Adélka věnovala práci dost času, možná se už dívala, jak to kdo zpracoval a pak se do toho pustila a moc se jí to povedlo - je tam vše co tam být má - a je přesně vidět co je vpředu a co je vzadu... A kostelík s hodinami a kohout co zakokrhal, že je 5 hodin... Krásná práce

4. - 7. ročník

(6.-9. ročník ZŠ)

Saša K

+rozmanitost tvarů a textur, zmenšování oken v dálce

+ skicák je přesně o tom: zaznamenat s pomocí kresby nápad nebo zadání (budovy za sebou), moc o tom nepřemýšlet a užít si to, že dělám něco, co mě baví

+ věž s ochozem, hromosvody, prostorovost zadní budovy

Emma F

Emma si poradila nejen s celkovým pojetím prostoru, ale také s kresbou tvarů jednotlivých budov - tahle kresba nebyla hotová za 5 minut, vyžadovala mnohem více času - ale Emma je trpělivá a nevzdává se - umí a tvoří.

Anetka Š

Anetka zvolila pohled z ochozu nebo hradeb směrem dolů. Detail zdí vpředu (podrobnost) patří ke znakům zobrazení prostoru tzv. perspektivy.

Pěkně provedená kresba tužkou s vyjádřením formy i textury - odlišením řádu (domy, střechy) a přírody (stromy, zeleň) a i tato kresba vyžadovala trochu víc času. Anetku to baví a je to vidět.


Isabel

Isabel zvolila pohled přímo na městečko, kde bydlí - pracovala podle reality. Znáte Benátky nad JIzerou? Ano, zámek je na kopci a má zajímavou interaktivní expozici.

Isabel se povedlo vyjádřit kontrast mezi architekturou (stavby) a přírodou(stromy). A navíc světlo a stín na budovách říká jasně, že slunce jako zdroj světla je na pravé straně.

Krásná práce využití možností tužky v celé škále valéru (od bílé až po černou).


Tomáš B

Tomášovi je tohle téma velmi blízké, historie a architektura ho baví. Kresba je situována do Prahy a barevně jsou zdůrazněny významné evropské památky z části staré židovské Prahy zvané Josefov. Snadno na obrázku najdeme a rozpoznáme Španělskou synagogu, starý židovský hřbitov nebo Staronovou synagogu. (Synagoga je místo pro bohoslužby, ale i setkávání a studium židů).

Tahle kresba by klidně mohla být použita jako tip na výlet nebo kreslený průvodce Prahou.

Bravo Tomáši !

A přesně pro to je skicák jako stvořený - formát tak akorát. A když se vám kresba povede a navíc má ještě osobní vazbu (třeba právě na místo, kde bydlíte) tak pak vám nic nebrání ji opatrně vytrhnout a dát do rámečku. A nezapomeňte na paspartu, ať obrázek není utopený.

váš skicák se plní

 • TIP pro kresby uhlem
  • papír
   • ve skicáku a na čtvrtce uhel nedrží a stírá
   • vhodnější papír je trochu hrubší - např. balící papír
  • pro zamezení rozmazávání (fixaci) se prodává sprej (fixativ) - lze ho však velmi dobře nahradit - přestříkáním lakem na vlas

Anička L


Adélka L

Lada a její kamenná sestřička Červeného kříže, tak tenhle kamínek naše Země moc potřebuje.